0
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)

با طلوع خورشید، سر گیاهان جوان آفتابگردان که گل‌هایی نابالغ دارند، در تمام روز چرخیده و خورشید را دنبال می‌کند. سپس در شب مسیر برعکس را دنبال می‌کند تا در صبح آماده روبرویی دوباره با خورشید باشد. «استیسی هارمر» از دانشگاه کالیفرنیا در دیویس می‌گوید: «اما هیچ کس نمی‌داند که این گیاه از این چرخش روزانه چه به دست می‌آورد». برای فهمیدن این موضوع هارمر و همکارانش چند گیاه آفتابگردان را طوری مهار کردند  که نتوانند خورشید را تعقیب کنند و سر چند تای دیگر را چرخاندند تا در صبح رو به خورشید نباشد. آن‌ها با این آزمایش دریافتند که برگ‌های هردو گروه گیاهان حدود ۱۰ درصد از برگ‌های آفتابگردان‌هایی که مسیر معمولشان را دنبال کرده بودند، کمتر رشد کرده‌اند. هارمر می‌گوید: «اگر آنها نتوانند خورشید را تعقیب کنند بهره‌وری کمتری دارند».

راز آفتابگردان‌ها

آن‌ها سپس برای درک این موضوع که چرخش روزانه آفتابگردان‌ها به وسیله دلایل محیطی رخ می‌دهد یا از یک ساعت درونی پیروی می‌کند، یک اتاق رشد تقلبی با ردیفی از نورها ساختند که به ترتیب خاموش و روشن شده و حرکت خورشید را تقلید می‌کرد. آنها سپس با استفاده از این نورها یک شبانه روز ۳۰ ساعته ساختند. نتیجه نشان داد در یک چرخه ۳۰ ساعته آفتابگردان‌ها مطابق برنامه معمول به جلو و عقب حرکت نمی‌کنند. اما وقتی محققان چرخه را به همان ۲۴ ساعت تغییر دادند آفتابگردان‌ها شروع به تعقیب منظم نور کردند. این موضوع نشان داد که یک ریتم شبانه روزی داخلی بخشی از دلیل حرکت تعقیب‌وار خورشید است.

اما وقتی آفتابگردان شکوفه می‌دهد،  تعقیب خورشید متوقف شده و به طور کلی رو به محل طلوع خورشید ثابت می‌شود. برای فهم این‌که چرا رو به شرق بودن برای گیاهان بالغ مفید است، محققان سر برخی گیاهان را به سوی غرب برگردانده و سپس میزان بازدید زنبورها و دیگر حشرات از گیاه را ثبت کردند. در ساعت اولیه صبح گیاهان معمولی ۵ برابر بیشتر از گیاهان رو به غرب مورد بازدید حشرات گرده‌افشان قرار گرفتند. دلیل مسئله هم این است که گیاهان رو به شرق زودتر گرم شده و توجه بیشتر گرده‌افشان‌ها به گیاهان رو به شرق قبلا هم دیده شده بود. با این حال هرچند این مطالعه نحوه و دلیل چرخش افتابگردان‌ها را مشخص کرد، اما دو سوال مهم و جدی پدید آورده است؛ نخست این‌که گیاه چطور زمان را تشخیص می‌دهد؟ و سوال بعدی این است که آنها چطور جهت را درک می‌کنند؟

 

لینک منبع

 

 

نوشتن دیدگاه

دوست عزیز به جهت احترام به نظرات دیگران و روحیه انتقادپذیری ما، نظر شما بلافاصاله در سایت منتشر می شود پس لطفا از استفاده از الفاظ رکیک و خارج از ادب و همچنین توهین به دیگر کاربران جداً خودداری کنید. در صورت مشاهده نظر شما پاک خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدید سایت

114871
امروز:  امروز: 34
دیروز:  دیروز: 76
این هفته:  این هفته: 233
این ماه:  این ماه: 11793
کل بازدید:  کل بازدید: 114871
Statistik created: 2017-01-20T07:06:44+03:30
آی پی شما: 54.147.253.45