0
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 4.50 (1 رای)

مردم معمولاً وقتی می‌خواهند درمورد فقیرترین کشورهای جهان حرف بزنند، از آنها با عنوان جهان سوم یاد می‌کنند و تصور می‌‌کنند که همه منظورشان را متوجه می‌شوند. اما وقتی از آنها بپرسید اگر جهان سوم وجود دارد، جهان دوم و اول چطور، پاسخ قانع‌کننده‌ای دریافت نمی‌کنید. خیلی‌های دیگر هم از این واژه‌ها برای درجه‌بندی وضعیت پیشرفت کشورها استفاده می‌کنند، اینطور که جهان اول در بالاترین درجه و پس از آن جهان دوم و در آخر جهان سوم. اما همه اینها بی‌مفهوم است.

برای اینکه این سوءتعبیرات از میان رود، قصد داریم اطلاعات لازم در این زمینه را برایتان فراهم کنیم.

استفاده از واژه‌های جهان اول، دوم و سوم نوع از مُدافتاده جهان از دیدگاه جغرافیای سیاسی در زمان جنگ سرد است.

جهان اول، دوم و سوم هیچ تعریف دقیق و مشخصی ندارند. در زیر به توضیح OWNO از این واژه‌ها اشاره می‌کنیم.

0
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)

نه مردم ایران و نه هیچ مردم دیگری، هیچگاه اجازه نداده اند که کودکان شان در مدارس تحت آزار جنسی سیستماتیک قرار بگیرند؛ اگر هم موردی بوده، استثنایی ناشی از خلاف شخصی بوده است و هیچگاه آموزش و پرورش کودکان را تحت چنین آزاری قرار نداده است.

با این حال، کودک آزاری های دیگر موجود در آموزش و پرورش ما، با مخالفت و مقاومت مردم و مشخصاً والدین دانش آموزان مواجه نشده است یا با سال ها تأخیر، این اعتراضات شکل گرفته اند.

در تقسیم بندی کودک آزاری، معروف ترین و هولناک ترینش همان کودک آزاری جنسی است که هیچ کس در مخالفت و مقابله با آن، تردیدی به خود را نمی دهد اما سه نوع دیگر از کودک آزاری وجود دارد که در مدارس تجربه شده یا می شود.

0
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)

«آموزش رایگان حق مسلم ماست، دانشگاه‌های انتفاعی طبقات پایین جامعه را تضعیف می‌کند، فرصت‌های برابر حق مسلم ماست، ما آموزش خصوصی، کار بی‌مزد در دانشگاه، بیکاری پس از دانشگاه، زد‌و‌بند پروژه برای استادان را نمی‌خواهیم». اینها پاره‌ای از شعارهایی بودند که دانشجویان روز 16 آذر، روز دانشجو در دانشگاه تهران سر داده بودند. دانشجویان مخالف خصوصی‌سازی دانشگاه‌ها و برداشته شدن تسهیلات رفاهی دانشجویان از سوی دولت بودند. دانشجویان اعلام کردند که بخش آموزش در ایران از کالایی شدن رنج می‌برد و دولت با انتقال مراکز آموزشی و علمی به بخش‌خصوصی به حقوق اساسی دانشجویان آسیب می‌زند.

0
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)

نئولیبرالیسم لفظیست که کاربرد و تعریف آن در طول زمان تغییر یافته است. در وهلهٔ نخست نظریه‌ای در مورد شیوه‌هایی در اقتصاد سیاسی است که بر اساس آن‌ها با گشودن راه برای تحقق آزادی‌های کارآفرینانه و مهارت‌های فردی در چهارچوبی نهادی که ویژگی آن حقوق مالکیت خصوصی قدرتمند، بازارهای آزاد و تجارت آزاد است، می‌توان رفاه و بهروزی انسان را افزایش داد. از نظر نئولیبرالیسم، نقش دولت، ایجاد و حفظ یک چهارچوب نهادی مناسب برای عملکرد این شیوه‌هاست. مثلاً دولت باید کیفیت و انسجام پول را تضمین کند. به علاوه، دولت باید ساختارها و کارکردهای نظامی، دفاعی، قانونی لازم برای تأمین حقوق مالکیت خصوصی را ایجاد و در صورت لزوم عملکرد درست بازارها را با توسل به سلطه تضمین کند. از این گذشته، اگر بازارهایی در حوزه‌هایی از قبیل زمین، آب، آموزش، مراقبت بهداشتی، تامین اجتماعی یا آلودگی محیط زیست وجود نداشته باشد، آن وقت، اگر لازم باشد، دولت باید آن‌ها را ایجاد کند ولی نباید بیش از این در امور مداخله کند.

0
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)

در سیاست استفاده از هر وسیله ای (مشروع و غیر مشروع) را برای رسیدن به هر هدفی می تواند مجاز باشد یا نباشد پس دروغگویی هم می تواند در امر سیاسی جای داشته باشد چنانچه گوبلز آن را یک تکنیک فوق العاده برای پیشبرد مقاصد سیاسی می داند اما آن سیاست ورزی را دیگر نمی توان دین مدارانه دانست و به گفته شهید بهشتی نام آن سیاست ورزی دیگر مسلمانی و علوی نیست.

دروغ بزرگ، اصطلاح و تکنیکی در پروپاگاندا است، که آدولف هیتلر از آن استفاده کرد و بعدها توسط گوبلز؛ وزیر تبلیغاتش صورت نظری پیدا کرد. «دروغ بزرگ» نمایندهٔ تکنیکی تبلیغاتی در دنیای سیاست به معنای غربی آن است.

0
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)

در حالی که غیبت ۳۰ درصدی نمایندگان و مشارکت نصفه و نیمه در رأی‌گیری‌ها در مجلس شورای اسلامی عادی است، غیبت در مجالس مورد بررسی کمتر از یک درصد و میزان مشارکت در رأی‌گیری‌ها بالای ۹۵ درصد است؛ اما این درحالی است که پیشرفت فن‌آوری و خواست عمومی مردم در کشورهای گوناگون، این فرصت را فراهم کرده که کوچک‌ترین کار نمایندگان به وسیله دانشی به نام انفورماتیک پارلمانی ‌نظارت و بررسی می‌شود. گشت و گذاری در منابع موجود در فضای مجازی، می‌تواند چشم‌انداز جالبی از عملکرد فردی و عمومی نمایندگان پارلمان‌های مختلف جهان را ارائه کند.

آمار بازدید سایت

114871
امروز:  امروز: 34
دیروز:  دیروز: 76
این هفته:  این هفته: 233
این ماه:  این ماه: 11793
کل بازدید:  کل بازدید: 114871
Statistik created: 2017-01-20T07:06:44+03:30
آی پی شما: 54.147.253.45